JESENÍKY

Jeseníky jsou skutečně jedinečné. Nikde ve střední Evropě nenajde návštěvník kombinaci současně tak drsné a malebné krajiny.

Hrubá horská úbočí a do mraků se vzpínající svahy chrání malebná horská údolí pod sebou. Jinde se turistické stezky klikatí po malebných kopcích a překračují zurčící potoky a říčky.

Zapadlé vesničky, historická centra větších měst se střídají s technickými unikáty známými po celém světě.

V létě najdete v Jeseníkách stovky dobře značených tras jak pro pěší turistiku, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč navštívit Jeseníky i v zimě.

Video: Jeseníky 4K

FILIPOVICE

Jeseníky jsou dosud neobjeveným rájem. To platí i pro malou horskou osadu Filipovice, kterou si zamilujete ve všech ročních obdobích.

Osada se nachází v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, v přírodní rezervaci Filipovické louky.

Roubenka je díky svému umístění vhodná pro lyžařské pobyty, rodinnou dovolenou s dětmi i relaxační pobyt pro seniory.

Je ideálním místem pro zimní sporty i letní turistiku, cykloturistiku a houbaření.

TURISTICKÉ A CYKLISTICKÉ TRASY

Jeseníky jsou protkány množstvím značených turistických i cyklistických tras, které návštěvníky zavedou i na ta nejopuštěnější místa nejkrásnějších českých hor, jak jsou Jeseníky právem nazývány.

  • Filipovice - Červenohorské sedlo - Keprník - Šerák - Filipovice
  • Filipovice - Červenohorské sedlo - Praděd - Filipovice
  • Filipovice - Jeseník lázně - Šerák (pěší výstup nebo lanovka) - Filipovice

JESCyklo - pět značených cyklistických okruhů o celkové délce 107 km, vznikly v roce 2016 v okolí města Jeseník a Priessnitzových léčebných lázní. Jednotlivé okruhy jsou tematicky zaměřené a zavedou vás na tajemná místa, jako jsou zatopené lomy či zaniklé sudetské osady.

Moravská stezka - dálková cyklotrasa procházející přes Jeseníky.

Lipovské stezky v obci Lipová-lázně - vyhlazené štěrkové cesty vybudované speciálně pro cyklisty.

Rychlebské stezky - mekka trailové cyklistiky v ČR

Naučné stezky Vás provedou historií přírody i lidské činnosti. Poznáte na nich nejkrásnější místa našich hor, úžasné výhledy, místa plná magických tajemství a pohnuté minulosti.

Lázně, koupání

V létě je nejlepší přírodní koupání v čisté vodě zatopených lomů v podhůří Rychlebských hor (Rampa, Vycpálek, Brankopy, Kaolínka, Vaněk, Transgranit).

Doporučujeme také rybník Florian v místě bývalé pískovny v obci Písečná. Je zde možnost koupání, rybolovu, zapůjčení loděk i občerstvení. U rybníku se nachází restaurace U Jezera.

Světovou raritou lázní v Jeseníku je Balneopark Vincenze Priessnitze, speciální „vodní zahrada“, v niž se můžete brodit potůčky, vyzkoušet Priessnitzovy lavičky nebo skotské střiky.

Za návštěvu stojí také nově zrekonstruované městské koupaliště v Jeseníku.

V chladnějším období se můžete ohřát v termálních vodách blízkých lázeňských komplexů:

Lyžování

Milovníci zimních sportů určitě ocení snadnou dostupnost na sjezdovky Skiareálu Filipovice (100m). Moderní skipark, jehož součástí jsou 1 sedačková lanovka a 2 lyžařské vleky, 3 sjezdovky upravované rolbou s umělým zasněžováním, lyžařská škola, dětský park, večerní lyžování, půjčovna lyží, restaurace a bar, běžecké tratě upravované sněžným skútrem.

Skiareál Červenohorské sedlo (4 km) je jedním z nejznámějších středisek sjezdového lyžování na severní Moravě. Je zde lanovka a 8 lyžařských vleků. Běžecké tratě se z Červenohorského sedla rozbíhají na obě strany Hrubého Jeseníku. Podstatná část z nich je strojově upravována. Asi nejvyhledávanější trasou se vydávají lyžaři-běžci jižním úbočím Velkého Klínovce, dále na Švýcárnu a do oblasti Praděda.

V blízkosti se nachází další oblíbená sportovní centra Jeseníků s širokou nabídkou zimního i letního vyžití:

Zajímavosti

  • Elektrárna Dlouhé stráně (18km) – kontroverzní technické dílo, které bylo zařazeno mezi sedm divů Česka. Doporučujeme absolvovat exkurzi do podzemí elektrárny, kterou je nutno rezervovat. K horní nádrži vede asfaltová cesta s regulovaným provozem, která nabízí fanouškům silniční cyklistiky takřka alpské převýšení.
  • Ruční papírna Velké Losiny (26 km) – nejstarší fungující papírna v ČR, národní kulturní památka
  • Rejvíz (20km) – malebná horská osada s prvky původní architektury, národní přírodní rezervace, Mechové jezírko - největší rašeliniště na severní Moravě, naučná stezka v délce 3 km.
  • Karlova Studánka (20km) - horské lázně, klenot Jeseníků, naučná stezka Bílá Opava - prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách kolem několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa
  • Dřevěné kostelíky Maršíkov, Žárová (24km) - nejstarší zachovalé lidové stavby na severní Moravě
  • Naučná stezka Červenohorské sedlo - Šerák - prochází národní přírodní rezervací Šerák – Keprník - nejstarší rezervace na Moravě.
  • Lesní bar (24km) - originální samoobslužný bar uprostřed lesa nad obcí Horní Lipová.

Dlouhe strane
© Template by WowThemes.net
+420 739 017 166, +420 739 017 649
ubytovani@roubenkausvahu.cz
Filipovice, Bělá pod Pradědem, Jeseníky